Geethu Anna Rahul: "I want to be a role model for other youngsters."
John Wooden: “It isn't what you do, but how you do it.”
Vishesh Bhriguvanshi: “I never imagined I’ll be leading the national team.”
Pratham Singh: “My teammates are like my family.”

32th Youth National Basketball Championship for Boys & Girls
Bhavnagar and Anand, Gujarat
14 September – 20 September 2015

 

Boys

LEVEL  1

LEVEL  2

GROUP “A”

GROUP “B”

GROUP “C”

GROUP “D”

GROUP “E”

GROUP “F”

TAMIL NADU

KERALA

KARNATAKA

ANDHRA PRADESH

HIMACHAL PRADESH

BIHAR

CHHATTISGARH

HARYANA

J & K

GUJARAT

GOA

CHANDIGARH

DELHI

PUNJAB

 PUDUCHERRY

TELANGANA

UTTARAKHAND

WEST BENGAL

UTTAR PRADESH

RAJASTHAN

 

 

 

 

MADHYA PRADESH

MAHARASHTRA

 

 

 

 

 

Final Rankings

Tamil Nadu, Delhi – Joint 1st

Haryana, Punjab – Joint 3rd  

Kerala – 5th

Maharashtra – 6th

Uttar Pradesh – 7th

Chhattisgarh – 8th

Gujarat – 9th

Chandigarh – 10th

Harish Sharma MVP: P. Baladhaneshwar, Tamil Nadu.

 

Results

 

20th September, 2015 (Sunday)

 

Boys’ semi-finals:

Tamil Nadu (P. Baladhaneshwar 23, G.K. Manikandan 20, C. Joshua 15) bt Haryana (Rinku 22, Akshay 13, Ankit Joshi 10) 72-62 (23-13, 18-11, 11-10, 20-28)

Delhi (Manik 21, Hansraj 19, Sourav 17) bt Punjab (Abhi Kumar 22, Swapnil Sharma 8) 67-47 (24-4, 10-17, 18-10, 15-16)

19th September, 2015 (Saturday)

 

Pre-Quarterfinal:

 

Chhattisgarh(Anurag 16, Vinod Rajak 7)bt Gujarat (Karan 6) 35-9 (15-7, 11-0, 0-0, 9-2)

 

Quarterfinals:

Delhi (Manik 23, Hansraj 17) bt Kerala (Shiras 30, Joshua 28) 80-79 (12-22, 20-16, 19-23, 29-18)

Haryana (Ankit 22, Rinku 20) bt Uttar Pradesh (Dheeraj 31, Bhagyansh 13) 83-79 (25-8, 9-14, 12-19, 23-28, Extra time 14-10)

Tamil Nadu (P. Baladhaneshwar 22, G.K. Manikandan 19) bt Maharashtra (Sameer Qureshi 15, Faisan 11) 62-44 

Punjab (Swapnil 18, Abhi K. 13, Sahil 11) bt Chhattisgarh (Gajendra 6, Vinod 6, Anurag 6) 51-26 (16-4, 6-8, 17-9, 12-5)

Loser’s knockout semi-final:

West Bengal (Himanshu 20, Saddam 17) bt Himachal Pradesh (Abhishek 16, Jatin 8, Chetan 6) 48-38 (2-7, 9-8, 19-16, 18-7)

Loser’s knockout final:

West Bengal (Saddam 29, Himanshu 8) bt Goa (Shaun 14) 51-23 (13-10, 19-8, 11-2, 8-3)

 

18th September, 2015 (Friday)

 

Placement for Pre-Quarterfinals:

Chandigarh (Amit 26, Ajmer 10) bt Gujarat (Karan 11, Krishnapal 8, Satyajeet 6) 61-40 (26-11, 14-11, 16-13, 5-5)

Pre-Quarterfinals:

Maharashtra (Sameer Qureshi 24, Faisan 22) bt Chandigarh (Amit 40, Sachin 6, Ajmer 6) 67-62 (17-17, 12-14, 22-7, 16-24)

Placement matches (For ‘C’ and ‘D’ groups for next year)

Madhya Pradesh bt Rajasthan by way of forfeit

17th September, 2015 (Thursday)

Level 1:

Group A:

Delhi (Sorav Singha 20, Hansraj 14, Aakash Hooda 13) bt Uttar Pradesh (Shivendra 20, Prasun Mishra 13) 73-65 (16-19, 20-10, 27-21, 10-15)

Tamil Nadu (R. Pranesh Kumar 13, P. Baladhaneshwar 10, G.K. Manikandan 10) bt Madhya Pradesh (Harshvardhan 10, Dhananjai 8) 61-30 (22-9, 22-10, 6-6, 11-5)

Uttar Pradesh (Shivendra 37, Lav Singh 24) bt Madhya Pradesh (Harshvardhan 25, Vicky Batham 24) 89-83 (18-22, 17-21, 26-21, 21-18, Extra time 7-1)

Delhi (Baljeet 15, Manik 15, Aakash H. 10) bt Chhattisgarh (Vinod Rajak 17, Harish 12) 48-42 (17-8, 10-13, 10-6, 11-5)

Group B:

Haryana (Sawan 12, Dinku 11) bt Rajasthan (Yash Drohich 4) 50-8 (15-0, 12-2, 15-6, 8-0)

Maharashtra (Faisan Khan 30, Mohd. Musa 8) bt Rajasthan (Bipin Mathew 11) 57-22 (17-8, 14-6, 10-6, 16-2)

Level 2 qualification matches (Winner moves to pre-quarterfinals):

Chandigarh (Ajmer 19, Amit 18, Anuj 15) bt Karnataka (Dev Mura 23, Pavan Bhat 12, Vishal 12) 66-64 (16-14, 13-20, 14-17, 23-13)

Gujarat (Satyajeetsinh 24, Karan 19) bt Uttarakhand (Prakhar 14, Vaibhav 12, Dheeraj Negi 12) 76-48 (14-17, 24-17, 22-10, 16-4)

Loser’s Knockout Quarterfinals:

Himachal Pradesh (Ankush 12, Chetan 12) bt Jammu and Kashmir (Kushagra 10, Shivam 7) 57-33 (10-14, 16-3, 20-7, 11-9)

Andhra Pradesh (Lakshmana Veerababu 11, Naga Durgaprasad 8) bt Bihar (Alok Kumar 7, Raunak Kumar 6) 32-22 (6-7, 10-4, 11-6, 5-5)

Goa (Shaun 20, Mangesh 8) bt Puducherry (Gurumurthy 10, Satyavanan 8) 49-28 (13-2, 4-4, 8-13, 24-9)

16th September, 2015 (Wednesday)

Level 1:

Group A:

Tamil Nadu (P. Baladhaneshwar 25, C. Joshua Rozario 16, K. Ajith Kumar 12) bt Delhi (Hansraj 20, Sorav 11, Manik 9) 76-60 (24-10, 9-8, 22-10, 21-32)

Uttar Pradesh (Pankaj 18, Dheeraj Maurya 10) bt Chhattisgarh (Virendra 10, Salim Ali 10) 59-39 (21-11, 10-7, 10-12, 18-9)

Chhattisgarh (Vinod Rajak 17, Gajendra 10) bt Madhya Pradesh (Harshvardhan 9, Manoj Singh 7, Vicki Batham 7) 51-32 (10-12, 6-13, 18-4, 17-3)

Group B:

Haryana (Ankit Toshi 19, Rinku 16) bt Maharashtra (Sameer Qureshi 23) 71-48 (18-11, 11-16, 24-14, 18-7)

Punjab (Sahil 22, Kanwar Gurbaz Singh 18, Parmod Pal 17) bt Kerala (Joshua George 12, Jithin Paul 9) 74-43 (19-16, 24-14, 18-6, 13-7)

Kerala (Muhammed S. 24, Joshua J. George 14) bt Maharashtra (Faisan Khan 22, Gurprem Singh 12) 59-58 (12-15, 15-9, 14-16, 18-18)

Level 2:

Group C:

Jammu and Kashmir (Abhinav 11, Shivam 11) bt Puducherry (Gurumurthy 29) 51-46 (13-13, 2-10, 15-8, 21-15)

Group D:

Gujarat (Karan Pithadiya 14, Satyajeetsinh 8) bt Telangana (Priyank 9) 53-21 (13-8, 10-3, 12-6, 18-4)

West Bengal (S. Hussain 13, P. Mondal 11) bt Bihar (Raunak Kumar 7, Rahul Kumar 6) 55-24 (13-8, 11-7, 22-8, 9-1)

Group E:

Uttarakhand (Vaibhav Choudhary 28, Prakhar Sharma 18, Dheeraj Negi 12) bt Goa (Shaun 22, Manjesh 14, Roy 12) 63-60 (14-15, 13-13, 11-11, 25-21)

 

15th September, 2015 (Tuesday)

 

Level 1:

Group A:

Tamil Nadu (K. Ajit 14, R. Pranesh 12, P. Baladhaneshwar 10) bt Chhattisgarh (Sarvesh 11, Gajendra 11) 58-47 (10-10, 16-10, 12-14, 20-13)

Delhi (Manik 18, Hansraj 13, Sorav 12) bt Madhya Pradesh (Harsh Wardhan 19, Manoj 14, Vicky 7) 60-54 (23-10, 6-15, 13-15, 18-14)

Group B:

Kerala (Shevas 12, Abhi 10) bt Rajasthan (Akash 8, Aman 6) 55-20 (19-8, 17-14, 8-4, 11-4)

Punjab (Kanwar Gurbaz Singh 16, Sahil 13, Abhi Kumar 12) bt Maharashtra (Sameer Qureshi 18) 55-26 (16-7, 7-9, 19-6, 13-4)

Level 2:

Group C:

Karnataka (Pavan 10, Pratyanshu 10)bt Puducherry (Gurumurthy 10, Saihiyavanan 8) 54-29 (14-4, 20-6, 4-10, 16-9)

Group D:

Andhra Pradesh (Nagadurga Prasad 22, Veera Babu M.L. 6) bt Telangana (Akash Mallepulla 10) 43-14 (16-8, 9-4, 16-2, 2-0)

Group E:

Uttarakhand (Vaibhav Choudhary 28, Prakhar Sharma 17, Dheeraj Negi 15) bt Himachal Pradesh (Ankush 18, Jatin Sood 14, Saksham Verma 14) 67-66 (21-16, 18-16, 12-16, 16-18)

Group F:

Chandigarh (Amit 20, Sandeep 14, Sachin 10) bt Bihar (Raunk Kumar 8) 55-21 (15-10, 24-6, 10-2, 6-3)

 

14th September, 2015 (Monday)

 

Level 1:

Group A:

Tamil Nadu (P. Baladaneshwar 49, J. Adarsh Premsan 24, C. Joshua Rozano 15) bt Uttar Pradesh (Dhiraj 27, Lau Singh 24, Pankaj 17) 99-95 (19-8, 17-29, 22-23, 24-22, Extra time: 17-13)

Group B:

Haryana (Ankit 12, Rahul 11, Sahil 11) bt Kerala (Shreyas 26, Joshua 11, Gokul 8) 69-65 (17-16, 15-13, 14-18, 23-18)

Punjab (Kanwar Gurbaz Singh 9, Swapnil Sharma 8, Sahil 7) bt Rajasthan (Akash Basu 6) 47-8 (20-0, 10-2, 9-2, 8-4)

Punjab (Swapnil Sharma 12, Abhi Kumar 11, Sahil 11) bt Haryana (Rinku 11) 56-22 (16-10, 18-7, 13-0, 9-5)

Level 2:

Group C:

Karnataka (Akshay Prasad 12, Pavan Bhat 9, Dev Mishra 8) bt Jammu and Kashmir (Shivam 5) 57-16 (26-7, 13-5, 12-2, 6-2)

Group D:

Gujarat (Karan Pithadia 8, Krishnapal 8, Kuldeep Tamliya 6) bt Andhra Pradesh 42-8 (6-0, 11-1, 5-1, 20-6)

Group E:

Goa (Ray Cortez 16, Shaan Adanje 12) bt Himachal Pradesh (Ankush 16, Saksham 6, Chetan 6) 49-42 (13-14, 13-8, 9-9, 14-11)

Group F:

Chandigarh (Amit 42, Anuj Soni 11) bt West Bengal (S. Hussain 24, H. Singh 13) 72-65 (21-7, 21-17, 6-23, 24-18)

 

Girls

LEVEL  1

LEVEL  2

GROUP “A”

GROUP “B”

GROUP “C”

GROUP “D”

GROUP “E”

GROUP “F”

TAMIL NADU

KERALA

UTTAR PRADEESH

WEST BENGAL

RAJASTHAN

GOA

MAHARASHTRA

KARNATAKA

HIMACHAL PRADESH

GUJARAT

CHANDIGARH

BIHAR

MADHYA PRADESH

CHHATTISGARH

J & K

PUDUCHERRY

TELANGANA

 

ANDHRA PRADESH

HARYANA

 

 

 

 

PUNJAB

DELHI

 

 

 

 

 

Final Rankings

 

Tamil Nadu, Chhattisgarh – Joint 1st

Maharashtra – 3rd

Punjab – 4th

Madhya Pradesh – 5th

Kerala – 6th

Haryana – 7th

Karnataka – 8th

West Bengal – 9th

Uttar Pradesh – 10th

Harish Sharma MVP: Gulabsha Ali, Chhattisgarh.

 

Results

 

20th September, 2015 (Sunday)

Girls third place:

Maharashtra (Rutuja Pawar 17, Neha Vinod Shahu 14, Shruti Sherigar 13) bt Punjab (Sakshi Sharma 14, Lovepreet Kaur 10) 51-42 (11-9, 6-11, 15-10, 19-12)

19th September, 2015 (Saturday)

 

Quarterfinals:

Chhattisgarh (Gulabsha Ali 29, Jyoti 12) bt Madhya Pradesh (Divyani Gangwal 26, Shivani B 14) 70-51 (11-6, 25-16, 15-8, 19-21)

Tamil Nadu (Ishwarya Janardhan 16, Nishanti M. 14)bt Kerala (Shreekala 18, Akhila 14) 58-47 (22-10, 13-16, 10-10, 12-11)

Semifinals:

Chhattisgarh (Gulabsha Ali 24, Mahima Bhardwaj 15) bt Maharashtra (Neha 17) 71-40 (19-14, 22-9, 14-10, 16-7)

Tamil Nadu (Avanti 13, Ria Sharon 12) bt Punjab (Sakshi 18, Rajandeep Kaur 8) 52-39 (8-5, 7-11, 15-6, 22-17)

Loser’s knockout semi-final:

Gujarat (Niyati 6, Ria Dubey 5) bt Jammu and Kashmir (Dikshita R. 3) 19-4 (13-3, 2-1, 2-0, 2-0)

Loser’s knockout final girls:

Himachal Pradesh (Musakan 19, Vanshika 15) bt Gujarat (Tavleen 12) 45-26 (6-11, 8-2, 19-9, 12-4)

18th September, 2015 (Friday)

Quarterfinals:

Punjab (Rajandeep Kaur 14, Lovepreet Kaur 13, Sakshi 11) bt Karnataka (Sandhya C. 15, Harshitha 9) 49-36 (7-9, 14-7, 14-8, 14-12)

Maharashtra (Neha Vinod 24, Shruti Sherigar 22) bt Haryana (Meena 13, Namrata 11) 61-52 (15-13, 9-14, 18-13, 19-12)

Pre-Quarterfinals:

Madhya Pradesh (Shivani B. 10, Divyani G. 10, Shruti B. 8) bt West Bengal (Mala A. 6, Paramita Ghosh 3) 47-19 (13-4, 16-6, 8-4, 10-5)

Kerala (Sreekala R. 14, Akhila Mohan 7) bt Uttar Pradesh (Shivani Gupta 6) 36-15 (13-5, 4-6, 13-2, 6-2)

Placement matches (For ‘C’ and ‘D’ groups for next year)

Delhi (Sushantika 16, Shubham 15) bt Andhra Pradesh (S.K. Chandini 7, M. Hima 5) 46-16 (16-10, 17-6, 7-0, 6-0)

Puducherry (Aishwarya 10) bt Bihar (Nisha K. 3) 19-3 (8-0, 7-1, 7-2, 0-0)

17th September, 2015 (Thursday)

 

Level 1:

Group A:

Madhya Pradesh (Divyani 20, Vanshita 12, Shruti 6) bt Andhra Pradesh (B. Muripa 8) 54-11 (15-3, 15-6, 10-0, 14-2)

Punjab (Aakarshan 11, Rajandeep Kaur 8) bt Andhra Pradesh 32-3 (13-1, 9-2, 8-0, 2-0)

Maharashtra (Shruti Sherigar 32, Neha Vinod 21) bt Madhya Pradesh (Shruti B. 13, Divyani 11) 66-52 (20-17, 7-9, 21-14, 18-12)

Tamil Nadu (Mridhula N. 9, M. Nishanthi 9, Srishti Suren 6) bt Punjab (Aakarshan Sandhu 7) 45-16 (23-0, 13-5, 9-4, 0-7)

Group B:

Chhattisgarh (Gulabsha Ali 16, Manisha 8) bt Delhi (Sushantika 15, Shubham 10) 55-31 (13-6, 15-6, 16-14, 11-5)

Chhattisgarh (Mahima Bhardwaj 16, Gulabsha Ali 16) bt Haryana (Bharti 21, Meena 10) 59-58 (10-20, 10-9, 15-16, 24-13)

Karnataka (Sandhya C. Raju 17, Snigddha Nair 12) bt Delhi (Sushantika 8) 57-23 (24-7, 7-11, 17-3, 9-2)

Karnataka (Sandhya C. 34, Harshitha K.B. 14, Snigddha Nair 12) bt Haryana (Bharti 19, Manrata 19, Meenu 13) 73-65 (20-13, 14-15, 14-21, 25-16)

Level 2 qualification matches (Winner moves to pre-quarterfinals):

West Bengal (Paramita Ghosh 22, Mala 14) bt Chandigarh (Amrit Kaur 18, Ramya 11) 67-48 (11-14, 13-7, 20-14, 23-13)

Uttar Pradesh (Harshita 8, Shristi 7) bt Goa 36-3 (12-0, 6-0, 9-2, 9-0)

Placement for Pre-Quarterfinals:

West Bengal (Paramita Ghosh 33, Neha 13) bt Uttar Pradesh (Harshita 15, Pratibha 10) 60-53 (12-15, 16-11, 21-12, 11-15)

16th September, 2015 (Wednesday)

 

Level 1:

Group A:

Maharashtra (Shruti Vasant Sherigar 18, Neha Shanu 18) bt Punjab (Rajandeep Kaur 10, Lovepreet Kaur 9) 67-35 (26-7, 6-12, 20-12, 15-4)

Tamil Nadu (Shruti Sherigar 28, Rutuja Pawar 20)bt Maharashtra (M. Nishanthi 31, J. Iswarya 20) 79-76 (18-15, 10-23, 19-7, 21-23, Extra time 11-8)

Group B:

Chhattisgarh (Gulabsha Ali 21, Jyoti Kumari 17) bt Kerala (Adhikanop 17, Sylvia Grace Shiboo 11, Reyna K. 8) 53-44 (10-13, 11-10, 9-6, 23-15)

Chhattisgarh (Gulabsha Ali 27, Jyoti Kumari 8) bt Karnataka (Aastha 8) 47-24 (12-4, 19-6, 5-3, 11-11)

Kerala (Akhila 19, Adhika N.P. 11, Sreekala 10) bt Delhi (Sushantika 20, Shubam Ohlan 13) 50-45 (17-15, 18-9, 7-12, 8-9)

Level 2:

Group C:

Himachal Pradesh (Muskan 11, Pallavi N. 8) bt Jammu and Kashmir (Ishita 9) 45-21 (11-0, 11-9, 11-3, 12-9)

Group D:

West Bengal (Paramita Ghosh 24, Mala Arong 14) bt Puducherry (Sandhya 14, Aiswarya 7) 54-33 (15-14, 16-5, 9-9, 14-5)

Group E:

Chandigarh (Amrit 16, Palak 10) bt Rajasthan (Usha Acharaj 7, Himanshi 6) 36-15 (10-7, 8-2, 8-2, 10-4)

15th September, 2015 (Tuesday)

 

Level 1:

Group A:

Maharashtra (Rutuja Pawar 11, Siddhi Kothavade 8, Aditi K. 6) bt Andhra Pradesh 37-7 (20-2, 2-0, 7-0, 8-5)

Tamil Nadu (Avanthi 22, Darshini 8, Ishwarya J. 7) bt Madhya Pradesh (Divyani 7, Rhea 5, Shivani 4) 56-18 (15-7, 19-2, 8-4, 16-5)

Punjab (Rajandeep Kaur 27, Lovepreet Kaur 24) bt Madhya Pradesh (Divyani Gangwal 26) 69-45 (14-12, 19-12, 24-17, 12-4)

Group B:

Karnataka (Snigddha 17, Sandhya 12, Chandana 6) bt Kerala (Sreekala 8, Adhika N.P. 4) 42-37 (8-10, 13-10, 12-5, 9-12)

Haryana (Meena 12, Meenu 9, Bharti 7) bt Delhi (Shubham Ohlan 9, Bharti Gupta 9) 37-31 (5-13, 9-8, 11-5, 12-5)

Level 2:

Group C:

Uttar Pradesh (Mansi Prajapati 13, Stuti Pandey 6, Pratibha Singh 6) bt Jammu and Kashmir 43-6 (15-2, 12-4, 12-0, 4-0)

Group D:

West Bengal (Paramita Ghosh 28, Neha Singh 10) bt Gujarat (Tavleen Kaur Bhandal 14, Ria Dubey 9) 56-29 (10-10, 26-13, 10-2, 10-4)

Group E:

Telangana (Arya 7, Nidhi 5, Bhavana 5) bt Rajasthan (Himanshi Sharma 7, Usha Acharaj 4) 36-15 (9-3, 10-4, 14-8, 3-0)

Group F:

Goa (Amisha L. 12, Michelle 11, Rachel 7) bt Bihar (Puja Kumari 6, Shilpa R. 4) 38-10 (7-4, 7-0, 11-4, 8-2)

 

14th September, 2015 (Monday)

 

Level 1:

Group A:

Tamil Nadu (Amritha 11, Mirudhula 8) bt Andhra Pradesh (SK Chandini 4) 49-12 (19-3, 15-0, 13-4, 2-5)

Group B:

Haryana (Meena 22, Suriya 12) bt Kerala (Sreekala R. 11, Aneesha 11) 61-49 (18-14, 10-9, 19-10, 14-16)

Level 2:

Group C:

Uttar Pradesh (Shivani 11, Mansi 6, Sunidhi 4) bt Himachal Pradesh (Jyotika 16, Sheetal 7) 29-27 (7-0, 12-8, 0-10, 10-9)

Group D:

Gujarat (Tavleen Kaur Bhandal 11, Shania Shah 6) bt Puducherry (Akila 3) 28-4 (13-0, 6-1, 6-0, 4-4)

Group E:

Chandigarh (Amrit Kaur 20, Ramya Sharma 12) bt Telangana 47-8 (15-6, 16-0, 12-2, 4-0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook

Follow us on Instagram


See all photos

Meet the Teams

The Indian national basketball teams comprise Senior, U19 (Junior), U16 (Youth) and U13 squads in both genders. Read more...

Events

31st Federation Cup 2017

22-26 March, Coimbatore

Contact Us

Basketball Federation of India,
No. 14 Sagar Apartment,
6 Tilak Marg,
Opposite Tilak Marg Police Station,
New Delhi 110001.

Phone 011-23071223 ext. 119
email basketballfederationindia@gmail.com
web www.basketballfederationindia.org

© 2017 Basketball Federation of India   |  Joomla Templates by Joomzilla.com