Geethu Anna Rahul: "I want to be a role model for other youngsters."
John Wooden: “It isn't what you do, but how you do it.”
Vishesh Bhriguvanshi: “I never imagined I’ll be leading the national team.”
Pratham Singh: “My teammates are like my family.”

2 October – 9 October 2014

 

Boys

GROUP “A”

GROUP “B”

GROUP “C”

GROUP “D”

GROUP “E”

GROUP “F”

PUNJAB

DELHI

CHHATTISGARH

ODISHA

UTTAR PRADESH

CHANDIGARH

MAHARASHTRA

TAMIL NADU

HIMACHAL PRADESH

GUJARAT

GOA

BIHAR

MADHYA PRADESH

KERALA

JAMMU & KASHMIR

PUDUCHERRY

TELANGANA

TRIPURA

RAJASTHAN

HARYANA

 

 

WEST BENGAL

UTTRAKHAND

KARNATAKA

ANDHRA PRADESH

 

 

 

 

 

Final Rankings

1.       Tamil Nadu

2.       Punjab

3.       Delhi

4.       Haryana

5.       Kerala

6.       Maharashtra

7.       Rajasthan

8.       Chandigarh

9.       Madhya Pradesh

10.   Uttar Pradesh

MVP: R. Hari Ram, Tamil Nadu

Results

 

9th October, 2015 (Friday)

 

Finals:

Tamil Nadu (R. Hari Ram 21, P. Baladhaneshwar 18, A. Daniel Richards 16) bt Punjab (Rahul Mehla 28, Jaipal Singh Mann 19) 91-86 (23-20, 23-23, 20-22, 25-21)

Third Place:

Delhi (Sunil Kumar 29, Rachit Singh 20, Vishal Kumar Gupta 17) bt Haryana (Naveen 18, Sonu Kumar 14) 92-69 (25-21, 25-12, 20-12, 22-24)

8th October, 2015 (Thursday)

 

Semifinals:

Punjab (Dilpreet 21, Swapnil Sharma 14, Jaipal Singh Mann 10) bt Delhi (Sunil Kumar 32, Erash Hooda 17, Sombir 12) 85-74 (13-20, 23-17, 19-19, 30-18)

Tamil Nadu (R. Hari Ram 35, P. Baladhaneshwar 20, S. Kalidas 19) bt Haryana (Sonu Kumar 20, Deepak (jersey no. 14) 18, Sonu Kumar 13) 99-85 (22-22, 21-21, 20-24, 36-18)

Placement Matches:

Classification for 5th, 6th, 7th and 8th place:

Kerala (Antony J. 11, Arjun M. 8, Aditya 7) bt Maharashtra (Sameer Qureshi 9) 38-20 (14-9, 13-8, 8-3, 3-0)

Rajasthan (Mohammad Ali 17, Khet 9) bt Chandigarh (Abhishek 9, Jatin 8) 43-32 (6-12, 13-10, 6-10, 18-0)

Kerala (Antony 23, Sugeeth 12, Akhil 11) bt Chandigarh (Abhishek (captain) 18, Abhishek 10, Jatin 9) 80-51 (19-12, 27-15, 17-18, 17-6)

Maharashtra (Nahata 12, Sayyad 12) bt Rajasthan (Mohd. 14, Devesh 10) 52-48 (9-15, 12-15, 12-10, 19-8)

9th and 10th place classification:

Madhya Pradesh (Mithun Das 14, Ashish 14, Gautam 14) bt Uttar Pradesh (Shivam 25, Ashwani 11, Deepak 10) 99-97 (24-22, 15-25, 20-22, 31-21, Extra time 9-7)

7th October, 2015 (Wednesday)

 

Quarterfinals:

Delhi (Sunil 39, Vishal Kumar Gupta 18) bt Chandigarh (Amit 34, Abhishek 25) 85-75 (19-18, 20-20, 28-15, 18-22)

Haryana (Lalit 26, Sonu Kumar 20) bt Rajasthan (Mahipal Singh 34, Akhilesh Kumar Tudu 20) 105-103 (22-24, 20-16, 20-19, 25-28, Extra time 18-16)

Punjab (Rahul Mehla 27, Sahil 17, Ajit Poonia 17) bt Kerala (Akhil 23, Antony 13, Sugeeth 11) 90-73 (21-18, 18-21, 15-18, 36-16)

Tamil Nadu (R. Hariram 34, A. Daniel Richards 28, P. Baladhaneshwar 15) bt Maharashtra (Sayyed Mohd. Yousuf Asif 29, Mogradia Sufiyan Umer 16) 99-82 (26-22, 23-28, 24-15, 26-17)

Pre-quarterfinals:

Haryana (Deepak (jersey no. 15) 30, Sonu 23) bt Uttar Pradesh (Ashwini 10, Shivan 10) 76-50 (18-15, 21-12, 18-13, 19-10)

Chandigarh (Abhishek 25, Amit 18, Abhishek Choudhary 18) bt Madhya Pradesh (Mahank 13, Gautam 12, Mithun Das 11) 68-56 (9-14, 19-6, 15-14, 25-22)

Level 1 to Level 2:

Karnataka (Pranay 25, Karthik Baji 11) bt Andhra Pradesh (Naveen Sagar 12, Siva Durga Prasad 7) 55-37 (12-18, 21-2, 10-5, 12-12)

Loser Knockout Final:

Odisha (Suman 23, Sharan 11) bt Himachal Pradesh (Sawan 20, Kesav 14, Dhruv 10) 68-65 (14-27, 13-10, 20-6, 21-22)

6th October, 2015 (Tuesday)

 

Level 1:

Group A:

Maharashtra (Tavish 17, Sufiyan 17, Ashraf 13) bt Punjab (Rahul Mehla 19, Sahil 16) 73-66 (23-19, 21-13, 15-18, 14-16)

Rajasthan (Mahipal Singh 32, Yogesh Kanderiya 15) bt Madhya Pradesh (Mithun Das 35, Gautam Yadav 11) 91-75 (23-20, 20-16, 22-20, 26-19)

Group B:

Delhi (Sunil Kumar 38, Vishal Kumar Gupta 29) bt Tamil Nadu (R. Hari Ram 23, P. Baladhaneshwar 23, Dhimant Sahi 15) 110-102 (23-32, 30-18, 33-27, 24-25)

Kerala (Amal 25, Arjun 19, Prem 16) bt Haryana (Deepak (jersey no. 15) 18, Deepak (jersey no. 12) 12) 77-63 (19-13, 19-16, 18-15, 21-19)

Qualifying matches (winner decides opponent in pre-quarterfinal):

Chandigarh (Amit 28, Abhishek 18, Jatin 14) bt Uttar Pradesh (Shivan 12, Atal Rai 10, Ashutosh 9) 78-53 (13-10, 18-12, 27-11, 20-20)

Loser Knockout Semifinals:

Odisha (Suman Kumar 12) bt West Bengal (Arka Saha 9) 46-24 (18-10, 13-5, 8-2, 7-7)

Himachal Pradesh (Dhruv Kashyap 15, Sawan Jaswal 15, Keshav Sood 14) bt Bihar (Vishnu Kumar 20, Abhinandan 11) 63-51 (19-14, 15-14, 13-11, 16-12)

5th October, 2015 (Monday)

 

Level 1:

Group A:

Maharashtra (Sameer Qureshi 20, Sayyed Yousuf Asif 16) bt Madhya Pradesh (Mithun Das 17, Ashish Briggs 9, Ashwini Pandey 9) 66-63 (21-14, 15-15, 13-13, 17-21)

Rajasthan (Mahipal Singh 29, Akhilesh Kumar Tudu 27) bt Karnataka (Siddarth P.N. 14, Karthik Kumar 14) 76-53 (19-15, 19-21, 25-13, 13-4)

Group B:

Kerala (Jibin John 13, Amal Johnson 11) bt Andhra Pradesh (Sai Sri Harsha Reddy 8, L. Manoj Sivakrishna 8) 64-29 (25-10, 17-3, 12-8, 10-8)

Delhi (Sunil Kumar 33, Vishal Gupta 21, Rachit Kumar 14) bt Haryana (Sonu Kumar 19, Lalit 13, Deepak Kumar (no. 14) 13, Deepak Kumar (no. 15) 13) 98-81 (25-20, 18-25, 28-18, 27-18)

Level 2 qualifying matches (winner moves to Level 1):

Uttar Pradesh (Atal 18, Ashwani 17) bt Gujarat (Mirant 26, Jugal 12) 83-68 (15-15, 19-16, 21-19, 28-18)

Chandigarh (Amit 24, Abhishek 15) bt Chhattisgarh (Pankaj 22, Atul 13) 66-51 (24-9, 13-7, 13-12, 16-23)

Loser Knockout Quarterfinals:

West Bengal (Soumyadip 14, Arka Saha 13) bt Jammu and Kashmir (Amanjot 18, Nirbhay 10, Rohan 8) 70-45 (17-20, 22-16, 17-1, 8-8)

Odisha bt Uttarakhand by way of forfeit

Himachal Pradesh (Arvind 22, Sawan 14) bt Goa (Velly Rodrigues 11, Roy Pereira 11) 64-33 (17-10, 11-10, 28-9, 8-4)

Bihar (Atchuthan 20, Barani Dharan 14) bt Puducherry (Vishnu K. 23, Nitesh K. 21) 66-53 (17-16, 13-14, 12-11, 24-12)

4th October, 2015 (Sunday)

 

Level 1:

Group B:

Tamil Nadu (Surya 21, Dhimant Sahi 20)bt Haryana (Lalit 21, Deepak 19) 104-76 (20-17, 28-19, 24-14, 32-26)

Rajasthan (Akhilesh 23, Yogesh 22, Mahipal 19) bt Maharashtra (Sameer 19, Ashraf 12) 94-50 (21-23, 31-17, 27-6, 14-4)

Delhi (Sunil 20, Somir 18, Erash 13) bt Andhra Pradesh (Neeraj 11, D. Mohammad 10) 105-58 (31-12, 22-10, 18-18, 34-18)

Group A:

Punjab (Jaipal Singh Mann 21, Rahul Mehla 20, Dilpreet 16) bt Karnataka (Siddarth 13) 83-34 (23-12, 25-4, 20-2, 15-9)

Level 2:

Group C:

Chhattisgarh (Atul Chauhan 22, Pankaj Pandey 8) bt Himachal Pradesh (Keshan Sood 11, Navjot Singh 10) 52-35 (21-8, 11-9, 9-11, 11-8)

Group D:

Odisha (Shiba 21, K. Sravan 18, Rudra Kanta 15)bt Gujarat (Shahzad 19, Jugal Anil 19, Mirant 11) 76-75 (19-21, 14-21, 19-8, 24-25)

Group E:

West Bengal (Arka Saha 11, Dharmendra 8) bt Telengana (S. Sai Kumar 16, J. Pranay Kumar 11) 57-35 (24-6, 11-13, 11-6, 11-10)

Uttar Pradesh (Deepak 14, Shivan 11) bt Goa (Roy Pereira 8, Nikhil Pinto 8) 59-33 (21-9, 16-11, 13-8, 9-5)

Group F:

Uttarakhand (Viyoung 20, Abhijot 14, Vaibhav 10) bt Tripura (Nirakar 18, Deepak 11, Kunal 8) 54-45 (19-17, 11-4, 14-15, 10-9)

Chandigarh (Abhishek 30, Amit 16) bt Bihar (Vishnu Kumar 12, Abhinandan 10, Nitesh Kumar 10) 65-38 (22-12, 25-13, 8-3, 10-10)

3rd October, 2015 (Saturday)

 

Level 1:

Group A:

Maharashtra (Sayyed 19, Ashraf 18) bt Karnataka (Kartikh 31, Mufeez 18) 86-83 (11-26, 19-18, 34-23, 22-16)

Group B:

Tamil Nadu (R. Hari Ram 17, A. Daniel Richards 15) bt Andhra Pradesh (V. Naveen Sagar 9, B. Neeraj Kumar 8) 79-31 (16-6, 19-11, 29-9, 15-5)

Level 1:

Group A:

Punjab (Rahul Mehla 25, Dilpreet 21) bt Madhya Pradesh (Ashish 15) 74-39 (40-8, 14-16, 12-10, 8-5)

Group B:

Delhi (Sunil 31, Erash 15) bt Kerala (Arjun 23, Amal 14, Jibin M. John 14) 94-87 (14-18, 22-18, 12-20, 25-17, Extra time 21-14)

Level 2:

Group C:

Himachal Pradesh (Keshav Sood 16, Arvind Rana 14) bt Jammu and Kashmir (Amanjot Singh 12) 60-37 (20-14, 13-8, 16-11, 11-4)

Group D:

Gujarat (Mirant Bharat 17, Jugal Rajen 12) bt Puducherry (Barani 20, Atchuthan 11) 61-34 (14-10, 21-10, 20-14, 6-0)

Group E:

Uttar Pradesh (Atal Rai 15, Shivan 9) bt Telangana (M. Uday Kiran 6) 56-14 (22-6, 11-8, 15-0, 8-0)

West Bengal (Arka Saha 19, Vinod 12) bt Goa (Roy Pereira 14) 58-28 (21-16, 20-2, 7-8, 10-2)

Group F:

Chandigarh (Amit 13, Jatin 13)bt Tripura (Shobit 5) 45-5 (20-2, 12-0, 12-3, 1-0)

Bihar (Nitesh Kumar 14, Sonu Kumar 9) bt Uttarakhand (Vaibhav Gupta 8, Mayank Verma 6) 46-37 (15-14, 10-14, 13-3, 8-6)

2nd October, 2015 (Friday)

 

Level 1:

Group A:

Madhya Pradesh (Mithun 18, Ashish 13, Rishabh 10) bt Karnataka (Karthikh 19, Mapees 11) 58-50 (8-11, 16-11, 14-15, 20-13)

Punjab (Rahul 23, Ajit 22, Jaipal Singh 9) bt Rajashtan (Mahipal 31, Yogesh 10) 85-68 (19-10, 12-19, 30-24, 24-15)

Group B:

Tamil Nadu (R. Hari Ram 23, A. Surya 23, P. Baladhaneshwar 14) bt Kerala (Antony Johnson 11, Aditya Amady 10, Sugeeth Nath 9) 80-59 (25-16, 18-16, 22-11, 15-16)

Haryana (Naveen 17, Deepak 15) bt Andhra Pradesh (S. Harsha Reddy 17, M. Afash Khan 6) 89-38 (29-14, 23-0, 26-9, 11-15)

Level 2:

Group C:

Chhattisgarh (Pankaj Pandey 19, Mukesh Yadav 10, Atul Chauhan 10) bt Jammu and Kashmir (Amanjot Singh 24, Rishabh Bakshi 6) 56-39 (18-10, 10-6, 16-6, 12-18)

Group D:

Puducherry (Baravi 29, Atchuthan 16) bt Odisha (Sumay K. 18, Amit K.R. Sharma 12) 61-53 (12-16, 13-9, 11-19, 25-9)

Group E:

Uttar Pradesh (Atal Rai 19, Shivan 12, Abhishek S. 9) bt West Bengal (Arka Saha 15, Dhramendra R. 14) 67-65 (16-9, 14-16, 15-16, 22-24)

Goa (Roy Pereira 16, Georre Lobo 10) bt Telangana (S. Sai Kumar 18, M. Uday Kiran 5) 41-35 (10-9, 7-13, 11-7, 13-6)

Group F:

Chandigarh (Amit 19, Abhishek 14) bt Uttarakhand (Uday 4) 49-13 (21-2, 10-3, 11-4, 7-4)

Bihar (Nitesh KV 17, Vishnu K 10) bt Tripura (Shubhit 13, Harish SK 11) 53-32 (6-10, 10-11, 18-7, 19-4)

 

Girls

GROUP “A”

GROUP “B”

GROUP “C”

GROUP “D”

GROUP “E”

GROUP “F”

CHHATTISGARH

KERALA

TAMIL NADU

RAJASTHAN

ODISHA

ANDHRA PRADESH

PUNJAB

UTTAR PRADESH

GUJARAT

GOA

CHANDIGARH

BIHAR

KARNATAKA

MAHARASHTRA

HIMACHAL PRADESH

JAMMU & KASHMIR

PUDUCHERRY

TELANGANA

DELHI

HARYANA

 

 

UTTRAKHAND

TRIPURA

MADHYA PRADESH

WEST BENGAL

 

 

 

 

 

Final Rankings

 

1.       Chhattisgarh

2.       Karnataka

3.       Kerala

4.       Punjab

5.       Tamil Nadu

6.       Uttar Pradesh

7.       Maharashtra

8.       Haryana

9.       Madhya Pradesh

10.   Rajasthan

MVP: Riya Verma, Chhattisgarh

 

Results

 

9th October, 2015 (Friday)

 

Finals:

Chhattisgarh (Riya Verma 37, Vandana Kumari 11) bt Karnataka (Bhandavya Mahesha 31, Priyanka P. 15) 67-63 (11-24, 18-12, 10-18, 28-9)

Third Place:

Kerala (Kavitha 24, Aswathi 19, Vimmy 11) bt Punjab (Gagandeep Kaur 19, Somi Kumari 13) 91-54 (21-13, 17-19, 28-15, 25-7)

8th October, 2015 (Thursday)

 

Semifinals:

Karnataka (Bhoomika P. 21, Bhandavya Mahesha 19, Priyanka P. 16) bt Kerala (Mayukha 17, Kavitha 13, Nivyaraj P.P. 9) 76-66 (18-21, 18-11, 23-17, 17-17)

Chhattisgarh (Vandana 23, Jonali Dutta 12, Riya 12) bt Punjab (Gagandeep Kaur 17, Sandhya Kumari 8) 78-49 (13-9, 21-15, 18-12, 26-13)

Placement Matches:

Classification for 5th, 6th, 7th and 8th places:

Tamil Nadu (S. Gayathri 12) bt Maharashtra (Swapnali 12) 47-16 (22-0, 6-8, 13-6, 6-2)

5th and 6th place:

Maharashtra (Shreya 25, Suyosha 18) bt Haryana (Surya 19, Bharti 14, Namrata 13) 69-56 (12-9, 18-21, 16-15, 23-11)

7th and 8th place:

Tamil Nadu (V. Srividhya 19, S. Gayathri 13, Srishti Suren 8) bt Uttar Pradesh (Vaishnavi Yadav 20, Anjana Singh 6) 57-39 (18-16, 17-12, 7-2, 15-9)

9th and 10th place classification:

Madhya Pradesh (Sakshi 28, Shivangi 17) bt Rajasthan (Kamlesh 28, Anushree 8) 76-61 (18-19, 17-13, 21-16, 20-13)

 

7th October, 2015 (Wednesday)

 

Quarterfinals:

Punjab (Gagandeep Kaur 22, Somi Kumari 20) bt Uttar Pradesh (Vaishnavi Yadav 20, Bhavya Tyagi 11) 67-54 (20-11, 6-11, 16-21, 25-11)

Karnataka (Bhandavya HM 25, Bhoomika P. 19) bt Maharashtra (Carina Clarence 11) 60-34 (17-9, 9-5, 16-5, 18-15)

Kerala (Amritha 14, Kavitha 10, Mayukha 8) bt Tamil Nadu (S. Gayathri 13, M. Nishanthi 12) 81-70 (23-17, 26-17, 17-16, 15-20)

Chhattisgarh (Riya Verma 26, Vandana 16) bt Haryana (Surya 13, Bharti 6) 61-31 (20-12, 14-5, 16-8, 11-6)

Pre-quarterfinals:

Tamil Nadu (V. Srividhya 36, K. Prithi 7) bt Madhya Pradesh (Sakshi Pandey 39, Shivangi Usrite 13, Anubha Thakur 13) 78-71 (20-20, 15-10, 18-24, 25-17)

Haryana (Surya 17, Namrata 14, Garima 12) bt Rajasthan (Kamlesh 22, Pratibha 5) 51-40 (21-9, 12-6, 8-4, 10-21)

Level 1 to Level 2:

Delhi (Pallavi Kumari 22, Raginee Jha 12) bt West Bengal (Paulami 10, Diya 8) 51-33 (11-6, 7-7, 12-10, 21-10)

Loser Knockout Final:

Gujarat (Arti Godhani 17, Daxa Vaghjiyani 17, RA Dubey 11) bt Himachal Pradesh (Aarushi Sharma 14, Vaishali 10, Monica Devi 6) 47-39 (12-6, 6-9, 14-9, 15-15)

6th October, 2015 (Tuesday)

 

Level 1:

Group A:

Karnataka (Bhandavya H.M. 21, Bhoomika P. 20) bt Delhi (Pallavi Kumari 12, Sushantika C. 10, Raginee Jha 7) 80-37 (23-9, 20-13, 16-8, 21-7)

Chhattisgarh (Vandana 17, Jonali Dutta 17) bt Punjab (Gagandeep Kaur 14, Sandhya 13, Somi Kumari 11) 76-48 (17-7, 18-10, 15-20, 26-11)

Group B:

Maharashtra (Carina 25, Shreya 19, Priyanka 15) bt Haryana (Bharti 20, Namrata 18, Garima 7) 90-65 (17-24, 18-13, 26-16, 29-15)

Kerala (Nimmy G. 15, Anusha 10) bt Uttar Pradesh (Vashnavi Yadav 19, Anjana 7) 68-42 (17-20, 20-11, 18-3, 13-8)

Qualifying matches (winner decides opponent in pre-quarterfinal):

Tamil Nadu (M. Nishanthi 14, C. Aparna 14, K. Prithi 13) bt Rajasthan (Kamlesh 10, Prathibha 8) 63-39 (19-11, 16-6, 12-14, 16-5)

Loser Knockout Semifinals:

Himachal Pradesh (Vishali 18, Monika Devi 15) bt Jammu and Kashmir (Pearl Sharma 16, Aashima 5) 54-34 (11-6, 11-7, 9-12, 23-9)

Gujarat (Daxa 12, Sharuari 8, Ria 6) bt Goa (Rachel Raposa 5, Jesida 4) 44-19 (11-4, 11-5, 19-4, 3-6)

5th October, 2015 (Monday)

Level 1:

Group A:

Chhattisgarh (Riya Verma 35, Vandana 15, Megha Singh 11) bt Karnataka (Bhandavya H.M. 21, Bhoomika P. 21) 93-73 (22-19, 17-17, 24-21, 30-16)

Punjab (Somi Kumari 21, Gagandeep Kaur 14, Sandhya Kumari 13) bt Madhya Pradesh (Sakshi Pandey 30, Anubha Thakur 14, Shivani Barman 8) 71-60 (25-15, 11-13, 13-17, 22-15)

Group B:

Uttar Pradesh (Vaishnavi Yadav 13, Shreyasi Vats 8)bt West Bengal (Paulami C. 7) 50-15 (8-2, 15-6, 19-3, 8-4)

Kerala (Amritha A. 14, Kavitha Jose 10) bt Maharashtra (CC Menzes 27, SY Salian 15) 94-73 (24-29, 18-15, 31-13, 21-16)

Level 2 qualifying matches (winner moves to Level 1):

Tamil Nadu (M. Surya 12, S. Srishti 5) bt Andhra Pradesh (S.K. Hafijunnisha 6) 48-10 (13-4, 13-2, 7-2, 15-2)

Rajasthan (Kamlesh 34, Pratibha Shekhawat 13) bt Odisha (Jayshree Bakey 18, Suvanki Sahoo 15) 68-55 (18-15, 19-14, 19-17, 12-9)

Loser Knockout Quarterfinals:

Gujarat (Daxa 18) bt Chandigarh (Akshita 18) 69-54 (15-12, 9-18, 30-8, 15-16)

Goa (Rachel 8) bt Bihar (Kajol 4) 30-6 (8-0, 6-2, 4-2, 12-2)

Jammu and Kashmir (Aashima 13, Paramjeet 10) bt Telangana (Kavya 8, Nuthana 7) 38-17 (5-7, 8-4, 12-2, 13-4)

Himachal Pradesh (Arushi 23, Vishali 18) bt Puducherry (Uma Rani 10, Rathika 8) 52-31 (12-10, 14-12, 14-4, 12-5)

4th October, 2015 (Sunday)

 

Level 1:

Group A:

Karnataka (Bhandavya Mahesha 32, Bhoomika 14) bt Madhya Pradesh (Sakshi Pandey 17, Shivangi 8) 78-32 (19-9, 24-7, 14-10, 21-6)

Chhattisgarh (Riya 31, Vandana 14, Megha 8) bt Delhi (Shubham Ohlan 17, Sushantika C. 14, Pallavi Kumari 9) 71-60 (12-13, 14-14, 24-18, 21-15)

Group B:

Kerala (Nimmy 16, Nimmi 12) bt Haryana (Surya 10, Bharti 6, Preeti 6) 75-30 (21-7, 25-6, 16-13, 13-4)

Maharashtra (Carina 17, Alika 12, Priyanka 9) bt West Bengal (Rashmi 13, Pavlami 9, Pratyusha 7) 70-42 (20-11, 25-4, 17-11, 8-16)

Level 2:

Group C:

Tamil Nadu (M. Suriyadharshini 10, K. Prithi 9, M. Nishanthi 7) bt Gujarat (Arti 10, Daxa V. 8) 65-29 (21-6, 12-6, 21-6, 11-11)

Group D:

Rajasthan (Kamlesh Taragi 17) bt Goa (Rachel Raposa 11, Rose Rhea Rebelo 11) 47-26 (12-8, 10-6, 9-3, 16-9)

Group E:

Chandigarh (Akashita 20, Amrit 17) bt Odisha (Urbasi 12, Jayashree 10) 54-52 (14-11, 10-7, 15-11, 15-23)

Puducherry (Kriti Agarwal 10, Anjali Jural 6) bt Uttarakhand 19-3 (8-1, 4-0, 3-0, 4-2)

Group F:

Andhra Pradesh (N. Padmavath 6, G. Suneetha 6) bt Bihar 30-4 (10-0, 7-0, 7-2, 6-2)

Telangana (G. Kavya 18, B. Akshitha 9) bt Tripura (Sonali 4) 31-9 (13-3, 6-0, 5-3, 7-3)

3rd October, 2015 (Saturday)

 

Level 1:

Group A:

Karnataka (Priyanka 22, Bhoomika P. 17) bt Punjab (Gagandeep Kaur 9, Aakarshan Sandhu 9) 61-40 (24-8, 18-11, 13-14, 6-7)

Madhya Pradesh (Sakshi 37, Shivani 18, Shivangi 10) bt Delhi (Pallavi Kumari 24, Shubham Ohlan 10, Divya 10) 72-64 (18-15, 21-16, 14-19, 19-14)

Group B:

Uttar Pradesh (Vaishnavi 22, Shreyasi 12) bt Maharashtra (Shreya S. 12, Carina 10) 59-41 (17-7, 15-14, 16-7, 11-13)

Haryana (Bharti 33, Namrata 26) bt West Bengal (Paulami 38, Pratyusha 21) 91-76 (23-16, 18-25, 25-18, 25-17)

Level 2:

Group C:

Tamil Nadu (K. Prithi 14, S. Shreyanka 8) bt Himachal Pradesh (Arushi Sharma 9) 63-29 (17-14, 19-4, 11-7, 16-4)

Group D:

Rajasthan (Kamlesh 19, Pratibha 11) bt Jammu and Kashmir (Pearl 6) 55-15 (17-2, 19-6, 8-5, 11-2)

Group E:

Odisha (Urbasi 16, Jayashree 12) bt Puducherry (Uma 6, Susanya 6) 53-23 (13-4, 16-3, 4-10, 0-6)

Chandigarh (Amrit 6, Tanu 5, Aman 4) bt Uttarakhand (Ashmita 3) 24-3 (8-0, 12-1, 4-0, 0-2)

Group F:

Bihar (Khushboo 12) bt Tripura (Sonali 7) 22-12 (2-3, 8-0, 2-6, 10-3)

Andhra Pradesh (Haffijunnisha 17) bt Telangana (P. Akshitha 4) 43-4 (17-1, 10-0, 9-0, 7-3)

2nd October, 2015 (Friday)

 

Level 1:

Group B:

Uttar Pradesh (Shreyasi 18, Vaishnavi 10, Shivani 8) bt Haryana (Bharti 15, Surya 14, Namarta 12) 56-47 (13-15, 20-6, 8-15, 15-11)

Kerala (Nivyaraj P.P. 14, India Nelson 10, Anusha I.P. 9) bt West Bengal (P. Ghosh 6, P. Chakraborty 5) 59-15 (17-4, 18-3, 12-4, 12-4)

Group A:

Chhattisgarh (Vandana 26, Riya 25) bt Madhya Pradesh (Sibangi 11, Sakhya 10) 81-45 (12-14, 23-16, 17-4, 29-11)

Punjab (Somi Kumari 20, Gagandeep 12) bt Delhi (Ragnee 9) 56-24 (15-4, 9-7, 17-6, 15-7)

Level 2:

Group C:

Himachal Pradesh (Vishali 14, Disha Rana 7) bt Gujarat (Dharakakadiya 10, Daya Vaghjiyani 8) 42-38 (7-8, 7-10, 10-12, 18-8)

Group D:

Goa (Gaylemaria Gomes 8, Rachel Raposa 8, Rose Rhea Rebeilo 5) bt Jammu and Kashmir 36-16 (5-4, 14-4, 10-4, 9-4)

Group E:

Chandigarh (Amrit 30, Tanu 8) bt Puducherry (Uma 9, Radika 4) 48-17 (18-7, 12-5, 16-3, 2-2)

Odisha (Suvanki S. 16, Saraswati B. 13) bt Uttarakhand (Riya Gothi 3) 45-5 (10-4, 18-0, 9-0, 8-1)

Group F:

Andhra Pradesh (S.K. Hafijunnisha 18, Nikitha 10, Manisha 6) bt Tripura (Mehrien 8, Jyoti 4, Sonali 4) 40-19 (16-2, 12-8, 4-3, 8-6)

 

Telangana (G. Nuthana 10, G. Kavya 8) bt Bihar (Juhi Kumari 7, Kajal Singh 6, Khushboo Hora 6) 24-19 (9-6, 7-2, 2-9, 6-2)

Facebook

Follow us on Instagram


See all photos

Meet the Teams

The Indian national basketball teams comprise Senior, U19 (Junior), U16 (Youth) and U13 squads in both genders. Read more...

Events

31st Federation Cup 2017

22-26 March, Coimbatore

Contact Us

Basketball Federation of India,
No. 14 Sagar Apartment,
6 Tilak Marg,
Opposite Tilak Marg Police Station,
New Delhi 110001.

Phone 011-23071223 ext. 119
email basketballfederationindia@gmail.com
web www.basketballfederationindia.org

© 2017 Basketball Federation of India   |  Joomla Templates by Joomzilla.com