Geethu Anna Rahul: "I want to be a role model for other youngsters."
John Wooden: “It isn't what you do, but how you do it.”
Vishesh Bhriguvanshi: “I never imagined I’ll be leading the national team.”
Pratham Singh: “My teammates are like my family.”

 

44th SUB JUNIOR NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP FOR BOYS AND GIRLS

AT DIDWANA, RAJASTHAN FROM 8TH TO 14TH OCTOBER 2017

CONDUCTED BY RAJASTHAN BASKETBALL ASSOCIATION

 

UNDER THE AEGIS OF BASKETBALL FEDERATION OF INDIA

 

 

 

Final Standings

Standings

Girls

Boys

1

Tamil Nadu

 Rajasthan

2

Chhattisgarh

 Madhya Pradesh

3

Maharashtra

Chhattisgarh

4

Rajasthan

Uttar Pradesh

5

Karnataka

Punjab

6

Uttar Pradesh

Andhra Pradesh

7

Punjab

Haryana

8

Haryana

Telangana

9

Madhya Pradesh

Tamil Nadu

10

Gujarat

Karnataka

 

 

 

 

DAY 7, 14th October 2017 

Finals

Boys

1. Rajasthan(Prashant 28pts, Lokendra 21pts) bt Madhya Pradesh(Rishikesh 16pts, Bhagat 14pts) 87-59[28-17, 7-10, 31-18, 21-14]

Girls

1. Tamil Nadu(Sathya 43pts, Netika 11pts) bt Chhattisgarh(Kirti 24pts, Ruksar 18pts) 88-81[18-18, 11-19, 39-22, 20-22]

 

3rd and 4th Place Match

Boys

1. Chhattisgarh(Rishabh 27pts, Deepak 19pts) bt Uttar Pradesh(Kapil 20pts) 57-51[15-13,10-15,12-8,14-21]

Girls

1. Maharashtra(Danica 13pts, Bhakti 11pts) bt Rajasthan(Jiya 14pts) 43-35[7-9,17-5,6-14,13-7]

5th and 6th Place Match

Boys

1. Punjab(Mandeep 29pts, Vikas 18pts) bt Andhra Pradesh(Saicharan 30pts) 85-73[19-26, 26-9, 23-18, 17-20]

Girls

1. Karnataka(Sunishka 16pts, Vedaa 10pts) bt  Uttar Pradesh(Palak 12pts) 46-29[10-10, 5-4, 16-11, 15-4] 

 

 

 DAY 6, 13th October 2017 

 

 

Semi Finals

Boys

1. Rajasthan(Lokendra 25pts, Ayush 19pts) bt  Chhattisgarh(Deepak 16pts, Rishabh 10pts) 81-42[21-10,9-9,23-14,28-9]

2. Madhya Pradesh(Vishwajeet 12pts, Sahil 11pts) bt Uttar Pradesh(Kapil 10pts, Shreyansh 10pts) 54-30[11-10,13-4,14-12,16-4]

Girls

1. Chhattisgarh(Kirti 22pts, Ruksar 18pts) bt Rajasthan(Jiya 18pts, Diksha 16pts) 71-61[13-14,20-12,13-19,24-16]

2. Tamil Nadu(Sathya 20pts, Netika 15pts) bt  Maharashtra(Danica 13pts, Bhakti 10pts) 74-43[22-6,16-11,19-12,17-14]

 

7th and 8th Place Matches

Boys

1. Haryana(Ronka 20pts, Vikas 19pts) bt Telangana(Sourav 18pts) 74-40[15-14,10-7,25-4,24-15]

Girls

1. Punjab(Vrinda 17pts, Kavya 12pts) bt Haryana(Ashu 10pts) 37-28[5-11,4-7,13-2,15-8]

 

9th and 10th Place Matches

Boys

1. Tamil Nadu(Shibi 18pts) bt Karnataka(Vedanth 9pts) 56-19[10-6,11-2,19-6,16-5]

Girls

1. Madhya Pradesh(Manvi 14pts, Divya 9pts) bt Gujarat(Naomi 10pts) 44-36[14-4,8-7,8-11,14-14]

 

DAY 5, 12th October 2017

 

 

 

Quarter Finals

Boys

1. Uttar Pradesh(Kapil 33pts, Tomar 14pts) bt  Andhra Pradesh(Sai Charan 15pts, Sai Babu 10pts) 89-55[36-18, 8-12,20-17,25-8]

2. Rajasthan(Jaideep 27pts, Lokendra 24pts) bt Telangana(Souran 20pts) 78-44[14-14,21-4,24-10,18-16]

3. Chhattisgarh(Rishabh 28pts, Deepak 19pts) bt  Punjab(Gagandeep 20pts, Mandeep 11pts) 61-58[19-24,11-11,13-9,18-14]

4. Madhya Pradesh(Bhagit 14pts, Gopi 12pts) bt Haryana(Vikas 15pts, Sagar 6pts) 42-31[12-09,10-6,8-8,12-8]

 

Girls

1. Rajasthan(Jiya 14pts, Diksha 13pts) bt U.P.(Nandini 6pts) 42-26[6-6,8-5,14-9,14-6]

2. Chhattisgarh(Ruksar 28pts, D Kirte 18pts) bt Punjab(Vrinda 22pts) 77-56[21-12,10-20,26-8,20-16]

3. Maharashtra(Shomira 16pts, Bhakti 12pts) bt  Karnataka(Sunishka 10pts) 51-22[12-02,12-02,10-8,17-10]

4. Tamil Nadu(Sathya 31pts, Chanchana 13pts) bt  Haryana(Ashu 13pts) 79-40[15-14,13-11,28-7,23-8]

 

 

Pre-Quarter Finals

Boys

1. Haryana(Vikas 24pts, Mohit 24pts) bt  Tamil Nadu(Shibi 18pts, Dharnesh 12pts) 75-70[14-22,6-122,26-13,29-23]

2. Telangana(Nitish 14pts, Sourav 11pts) bt Karnataka(Vedanth 17pts ) 53-47[16-11,12-10,12-12,13-14]

Girls

1. Punjab(Yashneet 10pts, Kavya 8pts) bt  Gujarat(Naomi 15pts) 40-35[10-5,13-7,2-17,15-6]

2. Haryana(Ritika 21pts, Ashu 11pts) bt  Madhya Pradesh(Manu 10pts) 40-33[13-05,9-8,11-10,7-10]

 

DAY 4, 11th October 2017

 

Level 2 to 1 Qualification Games

Boys

1. Karnataka(Vedanth 15pts, Ali 11pts) bt Manipur(tanson 8pts) 46-30[10-12,11-7,19-2,6-9]

2. Tamil Nadu(Shibi 12pts) bt  Mizoram(Remruapuia 9pts) 41-24[11-04,17-05,8-5,5-10]

3. Tamil Nadu(Shibi 11pts) bt Karnataka(Akshay 4pts) 75-21[26-05,11-14,21-2,14-0]

Girls

1. Haryana(Ashu 18pts, Ritika 12pts) bt Andhra Prasesh(Pallavi 11pts) 56-25[13-08,16-03,19-4,12-10]

2. Gujarat(Rajvi 14pts, Priscilla 8pts) bt  Telangana(Hemalatha 11pts) 45-31[12-11,15-03,9-11,9-6]

3. Gujarat(Naomi 16pts, Priscilla 11pts) bt Haryana(Ashu 17pts) 49-38[14-4,10-16,12-11,13-7]

 

League Games
BOYS

 

LEVEL 1

 

GROUP A

 

1.  Punjab(Vikas 25pts, Mandeep 15pts) bt Andhra Pradesh(Sai Charan 15pts) 63-50[15-07,4-12,23-16,21-15]

2.  Madhya Pradesh(Gourav 15pts, Vishwajeet 15pts) bt Andhra pradesh(Mohan 11pts) 40-37[19-14,19-2,15-10,7-11]

3. Telangana(Chaitanya 13pts, Surya 8pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts) 54-46[12-3,11-22,15-8,14-13]

 

GROUP B

 

1. Chhattisgarh(Deepak 19pts, rishabh 14pts) bt Haryana(Mohit 20pts) 47-41[8-8,12-7,12-15,15-11]

2. Uttar Pradesh(Aman 14pts, Kapil 12pts) bt Odisha(Sasank 8pts) 43-21[12-00,2-3,17-10,12-8]

 

 

GIRLS

LEVEL 1

 

GROUP A

1. Chhattisgarh(Kriti 23pts, Ruksar 19pts) bt Maharashtra(Samira 22pts) 77-59[22-18,20-16,15-14,20-13]

2. Rajasthan(Jiya 22pts) bt Delhi(Alphi 8pts) 50-25[18-2,6-14,14-5,12-4]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 24pts) bt Uttar Pradesh(Sumira 11pts) 63-50[15-7,4-12,23-16,21-15]

2. Karnataka(Sunishka 14pts, Smriti 10pts)  bt  Kerela(Ashlin 16pts) 69-49[13-16,11-4,14-14,22-15]

3. Tamil nadu(Sthya 24pts) bt  Kerela(Ashlin 11pts) 52-28[18-06,12-04,12-12,10-6]

4. Uttar Pradesh(Parnika 14pts, Nikita 8pts) bt  Punjab(Vrinda 20pts, Muskan 9pts) 55-44[16-10,4-7,20-12,15-15]

 

 

 

DAY 3, 10th October 2017

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1.  Punjab(Gagandeep 17pts, Mandeep 14pts) bt  Maharashtra(Rehan 14pts) 61-47[16-06,11-154,14-21,20-6]

2. Madhya Pradesh(Gourav 17pts, Vishvajeet 12pts)  bt  Telangana(Nitish 12pts) 69-31[23-06,11-06,17-10,18-9]

GROUP B

1. Uttar Pradesh(Kapil 25pts, Aman 19pts) bt  Chhattisgarh(Rishabh 29pts) 70-63[26-15,4-14,22-18,18-16]

2. Rajasthan(Jaideep 34pts, Likendra 23pts) bt Chhattisgarh(Rishab 12pts) 98-35[31-08,20-13,19-3,18-11]

3. Uttar Pradesh(Kapil 17pts, Aman 16pts) bt Haryana(Vikash 15pts) 67-54[14-13, 5-10,19-17,29-14]

LEVEL 2

GROUP C

1. Nagaland(Thejavor 15pts) bt Goa(Sahil 7pts) 38-13[9-3,4-0,8-8,17-2]

2. Karnataka(Harsh 9pts) bt  Gujarat(Shivam 7pts) 35-21[6-4,14-6,9-6,6-5]

3. Gujarat(Shivam 19pts) bt Puducherry(Nandhan 19pts) 46-37[10-06,9-7,17-13,10-11]

 

GROUP D

1. Mizoram(Abhishek 22pts, Sunny 13pts) bt  Chandigarh(Rempruatpuia 12pts) 41-39[8-8,15-04,4-12,14-16]

2. Himachal Pradesh(Hardip 14pts, Aryan 6pts) bt Tripura(Animesh 2pts)  41-06[22-0,11-0,6-2,2-4] 

3. Kerela(Joydan 19pts, Jeremy 11pts) bt  Himachal pradesh(Rajal 13pts) 54-50[13-07,12-17,14-12,15-14]

 

GROUP E

1. Uttrakhand(Vishal 6pts) bt Jammu Kashmir(Eshan 5pts) 18-15[2-6,3-3,3-4,10-2]

2. Bihar(Manuel 8pts) bt Meghalaya(Derex 6pts) 40-10[8-2,14-4,14-0,4-4]

3. Tamil Nadu(Shibi 15pts, Gowtham 10pts) bt Jammu and Kashmir() 76-12[22-1,12-5,15-4,17-2]

GROUP F

1. Jharkhand(Siddharth 15pts, Aditya 8pts) bt West Bengal(Md. ibrahim 26pts) 48-46[14-13,14-06,12-10,12-17]

2. Manipur(Bipin 16pts, Jetli 12pts) bt Assam(Rahul 17pts, praveen 14pts) 47-45[9-6,10-4,14-14,14-21]

3. Delhi(Manvender 11pts, Wadhava 10pts) bt Jharkhand(Siddharth 16pts, Priyanshu 14pts) 56-50[7-8,13-6,14-16,12-20]

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Shivangi 12pts, Ishita 6pts) bt Delhi(Sophia 7pts)  35-25[8-1,10-5,11-9,6-10]

2. Maharashtra(Bhakti 16pts, Somira 14pts) bt Madhya Pradesh(Shivangi 12pts) 57-40[11-05,17-11,8-13,20-11]

3. Chhattisgarh(Kirti 23pts) bt  Rajasthan(Jiya 13pts) 60-35[18-08,17-04,7-13,18-10]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 17pts, Sadhana 16pts) bt  Karnataka(Diyaj 13pts) 66-28[24-15,16-7,11-3,15-3]

2. Punjab(Vrinda 25pts) bt Karnataka(Yedaanand 15pts) 50-49[11-06,12-17,10-6,17-10]

3. Uttar Pradesh(Sumira 17pts) bt  Kerela(Dona 10pts) 56-47[12-07,7-10,16-12,21-18]

LEVEL 2

GROUP C 

1. Haryana(ritika 12pts, Ashu 12pts) bt Goa 41-01[12-,12-0,11-1,6-0]

GROUP D

1. Telangana(Hemalatha 10pts) bt Jammu and Kashmir(Pranati 3pts) 46-08[12-0,8-6,10-2,16-0]

 

GROUP E 

1. Jharkhand(Sonali 11pts) bt Assam(Rijwan 4pts) 30-06[9-4,1-2,9-0,11-0]

2. Gujarat(Rajvi 16pts, Naomi 12pts) bt  West Bengal(Shreya 8pts) 62-28[7-9,18-4,20-10,17-5]

GROUP F 

1. Himachal Pradesh(Siya 12pts, Gurleen 10pts) bt Uttrakhand(Siya Gupta 7pts) 42-19[16-13,12-0,8-0,6-6]

2. Andhra Pradesh(Pallavi 16pts) bt Odisha(Sweta 5pts) 44-21[7-4,13-2,14-9,10-6]

DAY 2, 9th October 2017

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Rishikesh 13pts, Gopi 12 pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts, Adnan 9pts) 72-33[14-03,25-11,19-10,14-9]

2. Punjab(Mandeep 14pts, Vikas 12 pts) bt Telangana(G. Surya Kumar 11pts) 48-38[12-09,10-07,15-12,11-10]

3. Andhra Pradesh(T. Sai Charan 22pts, Ch. Sai Babu 18pts) bt  Maharashtra(Dev Premi 14pts, Tanmay 12pts) 72-55[22-20,16-14,11-11,23-10]

 

GROUP B

1. Haryana(Mohit 30pts, Vikas 13pts) bt Odisha(Ankit 6pts) 53-19[16-10,5-3,17-0,15-6]

2. Rajasthan(Lokendra Singh 15pts, Jaideep 10pts) bt Odisha(Sasank 4pts) 63-23[17-08,20-08,17-02,9-5]

 

 

LEVEL 2

 

GROUP C

1. Nagaland(Thejazo 20pts, Ruokuovoy 8pts) bt Puducherry(Nandan 12pts, Srivatsan 7pts) 36-34[10-8,4-12,12-6,10-8]

2. Gujuarat(Pavan 11 pts) bt Goa(Sahil 7pts) 31-12[7-6,10-0,10-2,5-4]

3. Karnataka(Akshay 12pts) bt Nagaland(Dziesekhrietoo 7pts) 50-26[12-5,6-12,20-3,12-6]

4. Puducherry(Nandhan 22pts) bt  Goa(Sahil 12pts) 40-26[18-03,4-3,2-8,16-12]

GROUP D 

1. Mizoram(VL. B. 6pts) bt Tripura(Prasendit 6pts) 38-10[18-0,10-0,8-8,2-2]

2. Chandigarh(Sunny 20pts, Abhishek 18pts) bt  Himachal Pradesh(Yajush 9pts, Arman 6pts) 53-23[21-06,01-05,10-00,12-12]

3. Mizoram(Zuala 22pts, Johan 10pts) bt Kerel(Jordan 10pts)a 54-38[08-12,14-11,17-8,15-7]

GROUP E

1. Meghalaya(Lawrence 20pts, jaffrey 7pts)  bt  Uttrakhand(Pratyush 7pts) 48-23[16-02,8-7,8-3,16-11]

2. Bihar(Manvesh 12pts, Siddharth 11pts) bt Jammu and Kashmir(Vishal 5pts) 43-23[12-08,10-08,14-4,9-3]

3. Tamil Nadu(Mario 10pts, Dharnesh 8pts) bt Meghalaya 41-06[13-2,7-0,14-04,7-0]

4. Bihar(Sidharth 15pts, Manuel 18pts) bt  Uttrakhand(Aditya 4pts) 56-11[8-2,16-1,7-5,23-3]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 9pts, K. Jetli 8pts) bt West Bengal(Prakash 9pts) 36-29[7-4,9-8,7-10,13-5]

2. Assam(Rahul 26pts, Praveen 12 pts, Parri 12pts) bt Jharkhand(Aditya 14pts, Siddharth 10pts) 59-45[16-10,3-13,28-14,12-8]

3. Manipur(Tanson 25pts, Jetli 20pts) bt  Delhi(Shiven Gupta 20pts, Rathore 11pts) 61-54[13-10,10-5,16-19,22-20]

4. West Bengal(Md. Ibraham 17pts) bt Assam(Parri 12pts) 51-37[11-12,12-4,10-9,18-12]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Danira 8pts, Shomira 7pts) bt Delhi() 44-17[13-04,12-05,11-04,8-4]

2. Rajasthan(Jiya 19pts, Diksha 7pts) bt Madhya Pradesh(Divya 14pts, Ishita 7pts) 46-37[11-14,5-13,8-4,22-6]

3. Chhattisgarh(Arshiya 22pts) bt Delhi(Sakshi 8pts) 64-19[23-06,5-2,12-06,24-05]

GROUP B 

1. Punjab(Vrinda 12pts, kavya 11pts) bt Kerela(Malavika 22pts) 48-42[10-15,13-4,11-7,14-16]

GROUP C

1. Tamil nadu(Sathya 18pts, Sadhana 8pts) bt  Punjab(Vrinda 8pts) 53-23[13-4,14-4,8-3,18-12]

2. Chandigarh(Anjali 24pts) bt Goa(Elaine 5pts) 43-09[12-02,2-1,19-3,10-3]

GROUP D

1. Bihar(Muskan 24pts) bt Jammu and kashmir(Vaidehi 6pts) 32-10[11-01,3-4,6-1,12-4]

GROUP E

1. Gujarat(Priyanshi 8pts) bt Jharkhand(Senali 2pts) 38-08[8-0,11-4,8-2,11-2]

2. West Bengal(Shreya 16pts, Koena 12pts) bt Assam(Rizwana 7pts) 48-09[12-1,8-2,14-4,14-2]

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Gurleen 7pts) bt Odisha(Anita 9pts) 23-16[7-5,8-3,1-8,7-0]

2. Andhra Pradesh(K. Sudha 9pts) bt Uttrakhand(Sakshi 7pts) 31-03[7-1,9-0,10-2,5-0]

 

DAY 1, 8th October 2017

BOYS

LEVEL 1

GROUP A

1. Andhra Pradesh(Ch. Sai Babu 18pts, Sai Charan 8pts) bt Telangana(Sourav Dehraan 25 pts, Chandrahaas 7 pts) 53-50[15-15,17-08,13-11,08-16]

2. Madhya Pradesh(Bhagat 20pts, Gopi 12pts) bt Punjab(Vikas 13pts, Mandeep 11pts) 57-52[16-11,10-16,19-15,12-10]

 

GROUP B

1. Rajasthan(Lokendra Singh 24pts, Jaideep Rathore 21pts) bt   Uttar Pradesh(Shreyansh 14pts) 71-58[20-14,15-6,18-16,18-22]

2.  Chhattisgarh(Deepak 13 pts, Shivanand 12 pts) bt Odisha(Ankit 8pts, Sasank 8pts) 48-38[11-07, 19-04, 10-13, 08-14]

 

 

 

LEVEL 2

GROUP C

1. Karnataka(Harsh 14pts, Dibya 11pts, Akshay 9 pts) bt Puducherry(Nanda 10pts, Srivatsan 4pts)  50-26[13-02,14-10,9-12,14-2]

2. Gujarat(Aryan 12pts, Ayan Khan 9pts) bt Nagaland(Dziese 9pts, Kikrusietube 4pts)  40-22[10-6,8-6,11-3,11-7] 

3. Karnataka(Vedanth 15 pts, Akshay 7pts) bt Goa(Mokshad 6 pts) 50-14[15-04, 10-00, 9-6, 16-04]

GROUP D

1. Kerela(Rinil C.K 14pts, Athul 11pts) bt Tripura(Ramesh D 8pts)  72-09[16-0,21-7,17-2,18-0] 

2. Mizoram(Jacob 10pts, Lalhmangaixg 10pts) bt Himachal Pradesh(Arman 14pts, Japreet 10pts) 52-42[10-11,12-8,10-4,20-19]

3. Kerela(Jordan 19pts, Athul 12 pts) bt Chandigarh(Sunny 21pts, Nitesh 12pts) 59-47[6-11,14-16,24-6,15-14]

GROUP E

1. Tamil Nadu(Gowtham 18pts, Shibi 16pts) bt Uttrakhand(Karan Sood 5pts) 77-12[23-04,18-05,16-02,20-01]

2. Meghalaya(Lawerence 26pts, Jeffrey 08pts) bt Jammu and Kashmire(Azhar 7pts) 59-19[12-6,12-5,17-04,18-4]

3. Tamil Nadu(Sharan 8pts, Shibi 6pts) bt Bihar(Sidharth 7pts) 43-19[13-08,12-01,8-2,10-8]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 16pts, K. Jetli 14pts) bt Jharkhand(Shoaib Khan 9pts) 46-29[13-12,16-4,5-8,12-10]

2. Assam(Parri 25pts, Parveen 10pts ) bt Delhi(Upanshu 16pts, yatish 6pts) 45-43[4-9,4-10,20-8,187-16]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Bhakti 08 pts) bt Rajasthan(Divisha 06 pts) 45-20[10-03,12-05,09-09,14-04]

GROUP B

1. Karnataka(Sunishka 13pts, Vedaa 10pts) bt  Uttar Pradesh(Nadani 12pts, Sumira 8pts) 37-35[15-08,00-05,09-10,13-12]

LEVEL 2

GROUP C

1. Haryana(Ritika 11 pts, Tina 11pts) bt Chandigarh(Anjali 06pts)  36-16[19-04,06-02,11-08,00-02]

GROUP D

2. Telangana(Y. Hemalatha 20pts, Rickit Reddy 16pts) bt Bihar(Muskan 14pts) 70-23[10-08,20-6,18-2,22-7]

GROUP E

1. West Bengal(Shreya 14pts) bt Jharkhand(Sanjana 5 pts) 36-11[14-04,8-5,9-0,5-2]

2. Gujarat(Naomi 11pts, Priscilla 6pts) bt Assam() 28-06[14-0,7-4,7-2,0-0]

GROUP F 

1. Odisha(Khushi 12pts, Sama 10pts) bt Uttrakhand(Anita 6 pts) 37-19[12-3,5-6,12-6,8-4]

2. Andhra Pradesh(Sudha 13pts, Pallavi 7pts) bt Himachal Pradesh(Sukhmandeep 8pts) 34-26[2-4,8-6,16-10,8-6]

 

 

 

GROUPING (BOYS)

 

LEVEL 1                                                 LEVEL 2

 

 

 

GROUP A

GROUP B

GROUP C

GROUP D

GROUP E

GROUP F

MADHYA PRADESH

RAJASTHAN

KARNATAKA

KERALA

TAMIL NADU

DELHI

ANDHRA PRADESH

HARYANA

GOA

CHANDIGARH

BIHAR

ASSAM

TELANGANA

CHHATTISGARH

GUJARAT

HIMACHAL PRADESH

JAMMU & KASHMIR

JHARKHAND

PUNJAB

UTTAR PRADESH

NAGALAND

MIZORAM

MEGHALAYA

MANIPUR

MAHARASHTRA

ODISHA

PUDUCHERRY

TRIPURA

UTTARAKHAND

WESTBENGAL

 

 

 

 

 

 

 

GROUPING (GIRLS)

 

LEVEL 1                                                 LEVEL 2

 

 

 

GROUP A

GROUP B

GROUP C

GROUP D

GROUP E

GROUP F

CHHATTISGARH

KERALA

HARYANA

TELANGANA

GUJARAT

HIMACHAL PRADESH

MAHARASHTRA

TAMIL NADU

CHANDIGARH

BIHAR

ASSAM

ANDHRA PRADESH

RAJASTHAN

UTTAR PRADESH

GOA

JAMMU & KASHMIR

JHARKHAND

ODISHA

MADHYA PRADESH

KARNATAKA

 

 

WEST BENGAL

UTTARAKHAND

DELHI

PUNJAB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIXTURES

 

 

 

 

SUNDAY - 8th October, 2017

COURT – I

 

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

1

KERALA

Vs

TRIPURA

BD

06.15 AM

 

2

JHARKHAND 

 

MANIPUR

BF

07.15 AM

 

3

HARYANA

 

CHANDIGARH

GC

08.15 AM

 

AFTER INAUGURTION 

4

RAJASTHAN

 

UTTARP RADESH

BB

 

 

5

MAHARASHTRA

 

RAJASTHAN

GA

 

 

6

CHHATTISGARH

 

ODISHA

BB

 

 

 

 

COURT - II

 

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

7

HIMACHAL PRADESH

Vs

MIZORAM

BD

06.15 AM

 

8

DELHI

 

WEST BENGAL

BF

07.15 AM

 

9

ODISHA

 

UTTRAKHAND

GF

08.15 AM

 

AFTER INAUGURTION

10

ANDHRA PRADESH

 

TELANGANA

BA

 

 

11

MADHYA PRADESH

 

PUNJAB

BA

 

 

12

UTTAR PRADESH

 

KARNATAKA

GB

 

 

 

 

COURT – III

 

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

13

KARNATAKA

Vs

PUDUCHERRY

BC

06.15 AM

 

14

TELANGANA

 

BIHAR

GD

07.15 AM

 

15

TAMIL NADU

 

UTTRAKHAND

BE

08.15 AM

 

AFTER INAUGURTION

16

JHARKHAND

 

WEST BENGAL

GE

 

 

17

KARNATAKA

 

GOA

BC

 

 

18

BIHAR

 

TAMIL NADU

BE

 

 

 

 

COURT – 1V

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

19

GUJARAT

Vs

NAGALAND

BC

06.15 AM

 

20

JAMMU & KASHMIR

 

MEGHALYA

BE

07.15 AM

 

21

HIMACHAL PRADESH

 

ANDHRA PRADESH

GF

08.15 AM

 

AFTER INAUGURTION

22

GUJARAT

 

ASSAM

GE

 

 

23

CHANDIGARH

 

KERALA

BD

 

 

24

ASSAM

 

DELHI

BF

 

 

 

9th October, 2017

COURT -I

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

25

MAHARASHTRA

Vs

MADHYA PRADESH

BA

06.15 AM

 

26

MAHARASHTRA

 

DELHI

GA

07.15 AM

 

27

ODISHA

 

HARYANA

BB

08.15 AM

 

28

TELANGANA

 

PUNJAB

BA

04.30 PM

 

29

ANDHRA PRADESH

 

MAHARASHTRA

BA

05.30 PM

 

30

RAJASTHAN

 

ODISHA

BB

06.30 PM

 

31

RAJASTHAN

 

MADHYA PRADESH

GA

07.30 PM

 

32

DELHI

 

MANIPUR

BF

08.30  PM

 

 

 

COURT - II

 

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

33

NAGALAND

Vs

PUDUCHERRY

BC

06.15 AM

 

34

PUNJAB

 

TAMIL NADU

GB

07.15 AM

 

35

GOA

 

GUJARAT

BC

08.15 AM

 

36

KARANATAKA

 

NAGALAND

BC

04.30 PM

 

37

DELHI

 

CHHATTIGARH

GA

05.30 PM

 

38

PUNJAB

 

KERALA

GB

06.30 PM

 

39

GOA

 

PUDUCHERRY

BC

07.30 PM

 

40

ASSAM

 

WEST BENGAL

BF

08.30  PM

 

 

COURT - III

 

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

41

MIZORAM

Vs

TRIPURA

BD

06.15 AM

 

42

MEGHALAYA

 

UTTRAKHAND

BE

07.15 AM

 

43

MANIPUR

 

WEST BENGAL

BF

08.15 AM

 

44

CHANDIGARH

 

GOA

GC

04.30 PM

 

45

BIHAR

 

JAMMU & KASHMIR

GD

05.30 PM

 

46

HIMACHAL PRADESH

 

ODISHA

GF

06.30 PM

 

47

KERALA

 

MIZORAM

BD

07.30 PM

 

48

TAMIL NADU

 

MEGHALAYA

BE

08.30  PM

 

 

 

COURT – IV

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

49

CHANDIGARH

Vs

HIMACHAL PRADESH

BD

06.15 AM

 

50

BIHAR

 

JAMMU & KASHMIR

BE

07.15 AM

 

51

JHARKHAND

 

ASSAM

BF

08.15 AM

 

52

GUJARAT

 

JHARKHAND

GE

04.30 PM

 

53

ASSAM

 

WEST BENGAL

GE

05.30 PM

 

54

ANDHRA PRADESH

 

UTTRAKHAND

GF

06.30 PM

 

55

TRIPURA

 

CHANDIGARH

BD

07.30 PM

 

56

UTTRAKHAND

 

BIHAR

BE

08.30  PM

 

 

10TH OCTOBER, 2017

 

COURT - I

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

57

MADHYA PRADESH

Vs

DELHI

GA

06.15 AM

 

58

KARNATAKA

 

TAMIL NADU

GB

07.15 AM

 

59

JHARKHAND

 

WEST BENGAL

BF

08.15 AM

 

60

JHARKHAND 

 

ASSAM

GE

04.30 PM

 

61

CHHATTISGARH

 

RAJASTHAN

BB

05.30 PM

 

62

MADHYA PRADESH

 

MAHARASHTRA

GA

06.30 PM

 

63

KARNATAKA

 

PUNJAB

GB

07.30 PM

 

64

GUJARAT

 

PUDUCHERRY

BC

08.30  PM

 

 

COURT - II

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

65

CHHATTISGARH

Vs

UTTAR PRADESH

BB

06.15 AM

 

66

MAHARASHTRA

 

PUNJAB

BA

07.15 AM

 

67

HIMACHAL PRADESH

 

UTTRAKHAND

GF

08.15 AM

 

68

TELANGANA

 

JAMMU & KASHMIR

GD

04.30 PM

 

69

CHHATTISGARH

 

RAJASTHAN

GA

05.30 PM

 

70

MADHYA PRADESH

 

TELANGANA

BA

06.30 PM

 

71

GOA

 

HARYANA

GC

07.30 PM

 

72

UTTAR PRADESH

 

HARYANA

BB

08.30  PM

 

 

 

COURT – III

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

73

GOA

Vs

NAGALAND

BC

06.15 AM

 

74

CHANDIGARH

 

MIZORAM

BD

07.15 AM

 

75

JAMMU & KASHMIR

 

UTTRAKHAND

BE

08.15 AM

 

76

ASSAM

 

MANIPUR

BF

04.30 PM

 

77

ANDHRA PRADESH

 

ODISHA

GF

05.30 PM

 

78

TAMIL NADU

 

JAMMU & KASHMIR

BE

06.30 PM

 

 

 

COURT - IV

 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

Score

79

KARNATAKA

Vs

GUJARAT

BC

06.15 AM

 

80

HIMACHAL PRADESH

 

TRIPURA

BD

07.15 AM

 

81

BIHAR

 

MEGHALAYA

BE

08.15 AM

 

82

DELHI

 

JHARKHAND

BF

04.30 PM

 

83

WEST BENGAL

 

GUJARAT

GE

05.30 PM

 

84

KERALA

 

UTTAR PRADESH

GB

06.30 PM

 

85

KERALA

 

HIMACHAL PRADESH

BD

07.30 PM

 

Facebook

Follow us on Instagram


See all photos

Meet the Teams

The Indian national basketball teams comprise Senior, U19 (Junior), U16 (Youth) and U13 squads in both genders. Read more...

Contact Us

Basketball Federation of India,
No. 14 Sagar Apartment,
6 Tilak Marg,
Opposite Tilak Marg Police Station,
New Delhi 110001.

Phone 011-23071223 ext. 119
email basketballfederationindia@gmail.com
web www.basketballfederationindia.org

© 2017 Basketball Federation of India   |  Joomla Templates by Joomzilla.com